Odborníci na péči o kámen z firmy Finalit odstranili graffiti v Akropoli v Athénách

Specialisté společnosti Finalit provedli velmi zvláštní objednávku: byli pověřeni odstraněním veškerých graffiti a nečistot z prostor památky světového dědictví UNESCO v Akropoli v Aténách. Zadavatelem objednávky byla britská televizní stanice BBC Channel, která objednala u firmy Finalit profesionální čištění a odstranění graffiti kvůli natáčení v areálu městské pevnosti. Televizní provozovatel již zná společnost Finalit z řady dalších úspěšně dokončených projektů na historických budovách nebo památkách, jako je např. Památník Diany v londýnském Hyde Parku, bazilika svatého Petra ve Vatikánu nebo Drážďany Frauenkirche. Nyní se odborníci na péči o kámen postarali o čištění prostor kolem aténské akropole kvůli natáčení.

   

"Že dostáváme objednávky od soukromých osob, firem, obcí, měst nebo iniciativy je zcela normální. Ale objednávku od televizní stanice kvůli  natáčení jsme ještě nedostali, “ říká Evangelos Iordanidis, generální ředitel Finalit Deutschland GmbH. Reakce klienta a mnohých návštěvníků během procesu odstraňování graffiti byla velmi pozitivní. Během několika dní byly provedeny práce na lavičkách, zdech, sloupech a konstrukcích. V prvním kroku byl použit speciální čistič Finalit č. 7+ radikální odstraňovač barev graffiti. Kyselý čistič s hodnotou pH 3-4 je velmi silný odstraňovač graffiti, který dobře funguje také na porézních materiálech. Účinně také odstraňuje zbytky barev, inkoustu, žvýkačky, fixy. Má pastovitou konzistenci, a proto může být aplikován čistý. Po expoziční době 30 minut byly graffiti a nečistoty odstraněny beze zbytku za použití nízkotlaké tryskací metody šetrné k životnímu prostředí. Proces pracuje s tlakem vody, vzduchem a otryskávacím materiálem, aniž by došlo ke ztrátě struktury nebo změně barvy, a ani k poškození povrchů přírodních kamenů

Dalším krokem bylo důkladné neutralizování oblastí, které byly ošetřeny kyselým čističem Finalit č. 7+. K neutralizaci kyselého čističe se používá základní intenzivní čistič Finalit č. 1. Pokud povrchy nejsou odborně a svědomitě neutralizovány, může kyselina pokračovat v aktivní činnosti po celá léta, což způsobuje následné poškození. Silné kyselé čisticí prostředky s hodnotou pH 2 musí být neutralizovány zásaditými čistícími prostředky s hodnotou pH 12 (silně zásaditá). V posledním kroku se neutrální čistič důkladně propláchne vodou.

Protože na přírodních kamenech byly na některých místech stále zbytky barvy nebo jiné skvrny, naši odborníci na kámen použili další speciální čisticí prostředek, odstraňovač skvrn č. 12. Základní čistič odstraňuje skvrny (nejasného původu) a zbytky po odstranění graffiti. Barevné pigmenty jsou čističem běleny tak, že již nejsou vidět ani u přírodních kamenů  s velkými póry. Mírně bazický čistič (pH 8) má další výhodu v tom, že nemusí být neutralizován. Proto může být stále používán selektivně po neutralizaci.